شماره تماس : 35573966 041

|

|

لمینت چیست؟

تفاوت ونیر و لمینت چیست ؟

در دندانپزشکی علمی وجود دارد که برای زیبایی دندان ها از آن استفاده می‌شود و به آن زیبایی دندان می‌گویند. روش های زیادی وجود دارد ولی در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که لمینت دندان چیست و چه مزیت ها و معایبی را در پی خواهد داشت.

در اکثر مواقع بین دو اصطلاح کاربردی در دندانپزشکی ابهاماتی به وجود می‌آید. به همین دلیل قبل از اینکه بفهمیم لمینت دندان چیست باید در رابطه با ونیر صحبت کنیم.

در دندانپزشکی زیبایی محصولاتی به وجود آمده اند که کار متخصصان این حوزه را برای بهبود دندان های بهم ریخته و بدشکل راحت می‌کنند.

دو مورد از این محصولات که برای بهبود لبخند افراد استفاده می‌شود، ونیر و لمینت دندان است.

در بعضی موارد شاید نام این دو مورد به جای یکدیگر به کار بروند و از لحاظ معنایی حدودا به یک عمل اشاره کنند؛ اما در حقیقت تفاوت های کوچکی وجود دارد که این دو مورد را از هم متمایز می‌کند.

در عین حال هر دو مورد برای زیبایی دندان استفاده می‌شوند و در بهبود ظاهر دندان ها کاربرد دارند.

کاربرد ونیر و لمینت دندان چیست ؟

متخصصان این حوزه با توجه به تشخص خود می‌توانند هر کدام از این روش ها را برای بهبود ظاهر دندان های کج و پر کردن شکاف بین دندان ها به کار گیرند.

اما تفاوت ونیر با لمینت دندان چیست ؟ ونیر معمولا توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود و به این دلیل که نسبت به لمینت تاثیر بیشتری در ظاهر دندان ایجاد می‌کنند، مورد استقبال عموم مردم نیز هست.

البته اینکه کدوم مورد توسط دندانپزشک در اولویت قرار بگیرد هم مطرح است. در بعضی مواقع دندان ها در حالتی قرار دارد که امکان استفاده از لمینت وجود ندارد و متخصص زیبایی مجبور به استفاده از ونیر می‌شود.

اگر به دنبال بهترین دکتر لمینت در تبریز هستید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

معمولا لمینت برای افرادی که مشکلات جزئی در دندان دارند، گزینه بهتری است. به عنوان مثال این امکان وجود دارد که دندان ها فقط تغییر رنگی جزئی داده باشند و یا به طور خیلی جزئی آسیب دیده باشند که دندانپزشک از لمینت استفاده کند.

این موضوع را در نظر بگیرید که لمینت تغییر رنگ جزئی را بر روی دندان ها اعمال خواهد کرد و از نظر وزنی نسبت به ونیر سبک تر و نازک تر هستند.

همچنین دندانپزشک زمان کمتری را برای اجرای لمینت بر روی دندان نیاز دارد. در هر دو روش برای اجرای کار باید مقداری از مینای دندان برداشته شود.

برای اینکه دندانپزشک بتواند به خوبی لمینت یا ونیر را بچسباند مقدار مینایی که نیاز است از دندان برداشته شود متفاوت است و در لمینت میزان آن کمتر از ونیر خواهد بود.

لمینت دندان در تبریز

مواد مورد استفاده در ونیر و لمینت دندان چیست ؟

ونیر ها در بعضی مواقع از رزین کامپوزیت و در اکثر مواقع از پرسلن ساخته می‌شوند. اما این سوال پیش می‌آید که کدام مورد بهتر است؟ هر کدام مزایا و معایب خود را دارد و تصمیم نهایی با شما خواهد بود.

با این حال باید بدانید که رزین کامپوزیت زودتر از پرسلن کثیف می‌شود. ونیر های چینی معمولا قیمت بالاتری دارند و تعداد جلساتی که برای پیاده سازی نیاز دارید بین یک یا چند جلسه خواهد بود.

یکی از مهم ترین دلایلی که بیماران، ونیر چینی را به رزین کامپوزیت ترجیح می‌دهند، دوام بالای آن است.

حال این سوال مطرح می‌شود که مواد مورد استفاده در لمینت دندان چیست و چه تفاوتی با ونیر دارد؟ موادی که در لمینت استفاده می‌شوند با ونیر تفاوت چندانی ندارند.

در لمینت نیز از پرسلن یا روکش های چینی ساخته شده است و لمینت ضخامت کمی دارد. با این حال زمانی که بر روی دندان قرار می‌گیرند، حجم دندان را بیشتر می‌کنند.

 دلیل ضخامت بیشتر لمینت دندان چیست ؟

به این دلیل که دندانپزشکان زیبایی مینای کمتری از دندان را از بین می‌برند و زمانی که لمینت بر روی آن قرار می‌گیرد، ضخیم تر خواهد شد.

لمینت دندان

ونیر یا لمینت

به طور کلی این دو محصول در دندانپزشکی مناسب افرادی است که دندان هایشان آسیب دیدگی خیلی کمی دارند. این دو مورد می‌تواند انتخاب خوبی برای افرادی باشد که دندان هایشان به نسبت صاف و سالم است.

به طور کلی مناسب افرادی است که مشکلات زیبایی دندان کمی مثل تغییر رنگ یا ترک و تراشیدگی های ریزی دارند.

حتی اگر دندان هایتان به طور جزئی کج باشد و نیازی به ارتودنسی نباشد، قابل ترمیم خواهد بود.

فقط خودتان میتوانید تصمیم بگیرید که انتخاب بهتر بین ونیر و لمینت دندان چیست ؛به این دلیل که هر کدام فواید و معایبی دارند، تصمیم نهایی با تشخصی متخصص زیبایی و نظر خودتان خواهد بود.

پروسه ساخت ونیر و لمینت دندان چیست ؟

روش ساخت این روکش های دندان سفارشی است. سفارشی بودن به این معنا است که دندانپزشک شما قالبی را متناسب با دندان هایتان درست می‌کند تا این روکش ها مناسب دندان هایتان باشند.

لمینت ها و ونیر ها برای هر شخص مشابه شکل و رنگ و اندازه طبیعی آن ها ساخته می‌شوند. این روکش های دندان توسط متخصص دیگری در آزمایشگاه ساخته می‌شود.

نصب روکش های دندان

در نصب ونیر و یا لمینت دندان دو نوع روکش وجود دارد. اولین روکش موقت و دومین روکش دائمی است.

قبل از اینکه روکش های دائمی بر روی دندان هایتان قرار گیرد، دندانپزشک روکشی موقتی را با چسب متحرک بر روی دندان هایتان قرار می‌دهد تا زمانی که روکش های دائمی توسط آزمایشگاه ساخته شود.

متخصص زیبایی شما باید شیوه ی مراقبت از روکش های موقتی را آموزش دهد.
بعد از آماده شدن روکش های دائمی دندان، دندانپزشک روکش های موقت را برداشته و پس از تمیز کردن دندان ها، روکش های دائمی را بر روی دندان قرار خواهد داد.

جمع بندی

در این مقاله فهمیدیم لمینت دندان با ونیر چه تفاوتی دارد. لمینت و ونیر هر دو روکش هایی هستند که بر روی دندان قرار می‌گیرند که تفاوت های جزئی دارند.

این روکش ها برای دندان هایی کاربرد دارد که تقریبا سالم و صاف هستند و جهت زیبایی دندان استفاده می‌شوند.

برای پیاده سازی لمینت و ونیر در ابتدا باید قالبی متناسب با دندان ها ساخته شود. سپس روکش های موقت تا زمانی که روکش های دائمی ساخته شود، روی دندان قرار خواهد گرفت.

اگر به دنبال بهترین دندانپزشک در تبریز هستید کلینیک دکتر اکبر عباس پور یکی از بهترین و مجهزترین کلینیک ها در تبریز است که بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد. برای رزرو وقت قبلی می توانید با شماره تلفن 04135573966 تماس بگیرید یا به صورت آنلاین وقت رزرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.