شماره تماس : 35573966 041

|

|

بارداری و کشیدن دندان

کشیدن دندان در بارداری

خیلی از افراد این باور غلط را دارند که در حین بارداری نباید به دندانپزشک مراجعه کرد. حتی اگر یک مورد ضروری مثل کشیدن دندان در بارداری باشد، نباید به دندانپزشک مراجعه کرد؛ به این دلیل که شاید سلامت مادر و بچه را به خطر بیندازد.

به طور کلی مردم علاقه ای جهت مراجعه به دندانپزشک ندارند و اگر فردی در دوران بارداری باشد این موضوع بیشتر خود را نشان خواهد داد.

ممکن است در این دوران کمر درد باشید یا درد زیادی در لثه های خود داشته باشید و چالش های دیگری که مراجعه به دندانپزشک را برای دوران بارداری سخت تر خواهد کرد.

اما این موضوع را بخاطر داشته باشید که در هر شرایطی باشید، باید برای معاینه دندان هایتان هر 6 ماه به پزشک مراجعه کنید.

شاید فکر کنید باردار بودن بهانه خوبی برای مراجعه نکردن به دندانپزشک باشد اما به قدری رعایت بهداشت و سلامت دندان ها مهم است که در صورت رعایت نکردن مشکلات زیادی برایتان به وجود خواهد آورد.

نکات بهداشت دندان در بارداری

تمیز کردن دندان با کشیدن دندان در بارداری با هم متفاوت است و چون ممکن است از مواردی مانند بیهوشی و اشعه ایکس استفاده شود و این سوال مطرح می‌شود که آیا کشیدن دندان در بارداری مشکلی ایجاد خواهد کرد؟

کشیدن دندان در بارداری مشکلی ندارد، البته اگر که نکاتی را این رابطه رعایت کنیم. حتی در این دوران باید بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

معاینه و بررسی دندان برای همه مردم مهم است ولی در دوران بارداری خطراتی مانند التهاب در لثه ها و پوسیدگی بیشتر خواهد شد.

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، در اکثر مواقع لثه های شما تورم می‌کنند و حتی حالت تهوع صبحگاهی می‌تواند باکتری های زیادی را وارد دهان کند.

تمامی این موارد در ابتدا همانند هشدار برای دندان هایتان عمل می‌کنند تا اینکه مشکلات بزرگ تری به وجود آیند.

از آن جایی که بارداری 9 ماه طول می‌کشد اگر مراجعه به دندانپزشک را به بعد از بارداری موکول کنید، مطمئن باشید مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

خیلی از مردم در این دوران درگیر کار های زیادی هستند و به همین دلیل اکثر مواقع رعایت بهداشت دهان و دندان به بعد از دوران بارداری موکول می‌شود.

خیلی از متخصصان در دوران بارداری به زنان توضیه می‌کنند تا اگر ضرورتی برای کار های دندانپزشکی وجود ندارد، مراجعه خود به دندانپزشک را به بعد از زایمان موکول کنید.

پزشکان این حوزه قصد صدمه دیدن شما یا بچه را ندارند و به همین دلیل سعی می‌کنند تا جای ممکن ایمنی را رعایت کنند.

اگر به دنبال بهترین دکتر کشیدن دندان عقل در تبریز هستید توصیه می کنیم مقاله ما را در این زمینه مطالعه کنید.

کشیدن دندان در بارداری

گاهی اوقات کشیدن دندان در بارداری یا حتی عمل های دیگر در دندانپزشکی در این دوران توصیه نمی‌شود.

البته با توجه به پیشرفت امروز علم می‌توان با کمترین احتمال خطر تمامی پروسه های دندانپزشکی، حتی در دوران بارداری را انجام داد.

دندانپزشکان برای کشیدن دندان در بارداری به شما توصیه می‌کنند تا حتما با متخصص مشورت داشته باشید و در صورت نیاز عمل های مربوط به دندان را انجام دهید.

به این دلیل که شاید انجام ندادن عمل در این دوران خطرناک تر از انجام دادن آن باشد. شاید در بعضی موارد کشیدن دندان در بارداری از بیماری های دیگر مثل عفونت و از دست دادن دندان های دیگر جلوگیری کند.

پس این را بخاطر داشته باشید که حتی در دوران بارداری نیز باید دندانی که باید از بین برود را بکشید.

تاثیر بی حسی دندان در دوران بارداری

شاید برایتان جالب باشد که قبلا تفکری وجود داشت که مانع از معاینه های پزشکی در دوران بارداری می‌شد. اما امروزه بعضی از بی حسی های موضعی دندان برای زنان در حین عمل های دندانپزشکی استفاده می‌شود و به بچه آسیبی نمی‌رسد.

با این حال استفاده از بیهوشی عمومی برای سلامت مادر و بچه در این دوران توصیه نمی‌شود. مگر در مواردی خاص که متخصص با توجه به تشخیص خود و مراقبت های دوران بارداری از بیهوشی عمومی استفاده کند.

بهترین زمان برای کشیدن دندان در بارداری

همیشه برای کشیدن دندان وقت مناسبی نیست. معمولا انجام کار های مهم و ضروری دندانپزشکی را می‌توانید از 3 تا 6 ماه اول بارداری انجام دهید. اگر از این مدت به بعد اقدام کنید، درد شدید تری را تجربه خواهید کرد.

همیشه در سه ماهه اول بارداری جنین به سرعت در حال رشد است و در صورت استفاده از دارو های بی حسی و بیهوشی خطرات زیادی جنین را تهدید خواهند کرد.

به همین ترتیب سه ماه سوم هم از لحاظ بزرگ شدن بچه در شکم مادر، شرایط سختی را برای دراز کشیدن و انجام اعمال دندانپزشکی را خواهید داشت.

پس بهترین زمان برای کشیدن دندان بعد از بارداری یا در 3 ماه دوم بارداری است تا دندانپزشک بتواند با خیال راحت از بی حسی موضعی استفاده کند.

در عین حال اگر خطری جدی دندان هایتان را تهدید می‌کند، مهم نیست در کدام ماه از بارداری قرار دارید.

کدام عمل دندان در زمان بارداری توصیه نمی‌شود؟

اکثر روش های درمانی و بهداشت دهانی به جز سفید کردن دندان ها در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کنند. حتی کشیدن دندان عقل نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی اکثر دندانپزشکان اعمال غیر ضروری را به بعد از زایمان موکول می‌کنند.

کشیدن دندان

کشیدن دندان و اشعه ایکس

یکی دیگر از سوالاتی که شاید برایتان پیش آمده باشد این است که آیا از اشعه ایکس در کشیدن دندان استفاده می‌شود و آیا خطرناک است؟

معمولا قبل از کشیدن دندان برای اینکه دندانپزشک از تشخیص خود اطمینان حاصل کند، بیمار باید عکس از دندان خود بگیرد.

اما نیازی به نگرانی نیست؛ به این دلیل که اشعه ایکسی که در عکس برداری وجود دارد، شدت زیادی ندارد و در صورت ضروری بودن عمل، نیاز به گرفتن عکس خواهد بود.

جمع بندی

کشیدن دندان در بارداری همانند هر زمان دیگری مهم است و اگر که به آن رسیدگی نشود این امکان وجود دارد که به دندان های دیگر آسیب بزند. بهترین زمان برای کشیدن دندان سه ماه دوم بارداری است و بدن شما و بچه در بهترین حالت خود قرار دارد.

به طور کلی می‌توانید هر عملی در دندانپزشکی بع غیر از سفید کردن دندان را در این دوران انجام دهید. برای گرفتن عکس اشعه ایکس از دندان نیازی به نگرانی نیست چون اشعه ایکس شدت زیادی ندارد که به شما و بچه آسیب برساند.

اگر به دنبال بهترین متخصص دندانپزشکی در تبریز هستید می توانید با کلینیک دندانپزشکی دکتر اکبر عباس پور تماس بگیرید و بهترین خدمات را با مناسب ترین قیمت دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.